RAC15-05SA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 2,081
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 3A 90 ~ 264 VAC Input
Navigating the Complexities of AC/DC Designs and Specifications
RAC15-05SA
DigiKey Part Number
945-1079-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC15-05SA
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RAC15-05SA Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Features
SCP
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
74%
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
8-DIP Module, 5 Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.91" L x 2.13" W x 0.88" H (74.0mm x 54.0mm x 22.3mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Output 1
5V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
3A
Load Regulation
±0.5%
Power (Watts)
15 W