RAC15-12DA is Obsolete and no longer manufactured.
Recom Power
In Stock: 203
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 2 Output 12V 650mA, 650mA 90 ~ 264 VAC Input
Navigating the Complexities of AC/DC Designs and Specifications
RAC15-12DA
DigiKey Part Number
945-1081-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC15-12DA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RAC15-12DA Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency
79%
Package / Case
8-DIP Module, 6 Leads
Number of Outputs
2
Size / Dimension
2.91" L x 2.13" W x 0.88" H (74.0mm x 54.0mm x 22.3mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
650mA, 650mA
Load Regulation
±3%
Power (Watts)
15 W