RAC20-05SK
DigiKey Part Number
945-3190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC20-05SK
Description
AC/DC CONVERTER 5V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 4A 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC20-05SK Models
Category
Features
IP20, Universal Input
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
84%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.91" H (52.5mm x 27.4mm x 23.0mm)
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
5V
Load Regulation
±2%
Current - Output (Max)
4A
Weight
0.132 lb (59.87 g)
Power (Watts)
20 W