RACM60-12SK/OF/PCB-T
DigiKey Part Number
945-RACM60-12SK/OF/PCB-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM60-12SK/OF/PCB-T
Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 5A 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACM60-12SK/OF/PCB-T Models
Category
Power (Watts)
60 W
Manufacturer
Recom Power
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Features
Universal Input
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Open Frame
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
7-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
3.09" L x 2.09" W x 1.39" H (78.4mm x 53.0mm x 35.4mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output (Max)
5A