RPX-2.5-EVM-1
DigiKey Part Number
945-3466-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPX-2.5-EVM-1
Description
EVAL BOARD FOR RPX?2.5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RPX‐2.5 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPX-2.5-EVM-1 Models
Category
Current - Output
2.5A
Manufacturer
Recom Power
Voltage - Input
4.5V ~ 28V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
RPX‐2.5
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
1.8V, 3.3V or 5V