SM-RVT50HQTNWCA0
DigiKey Part Number
5436-SM-RVT50HQTNWCA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-RVT50HQTNWCA0
Description
5.0" RGB,HB,IPS, ATOUCH CG, ILI2
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) I2C, RGB, UART, USB 5" (127.00mm) 800 x 480 (WVGA)
Category
Viewing Area
108.60mm W x 65.40mm H
Dot Pixels
800 x 480 (WVGA)
Part Status
Active
Interface
I2C, RGB, UART, USB
Touchscreen
Capacitive
Diagonal Screen Size
5" (127.00mm)
Dot Pitch
0.14mm W x 0.14mm H