BZX79C2V7
DigiKey Part Number
2156-BZX79C2V7-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
BZX79C2V7
Description
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.7 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 µA @ 1 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW