BR24T16F-WE2
DigiKey Part Number
BR24T16F-WE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BR24T16F-WE2CT-ND - Cut Tape (CT)
BR24T16F-WE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BR24T16F-WE2
Description
IC EEPROM 16KBIT I2C 400KHZ 8SOP
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 16Kbit I2C 400 kHz 8-SOP
EDA/CAD Models
BR24T16F-WE2 Models
Category
Memory Interface
I2C
Mfr
Clock Frequency
400 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
1.6V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)