BSM180D12P3C007
DigiKey Part Number
BSM180D12P3C007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM180D12P3C007
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 180A MODULE
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 180A (Tc) 880W Surface Mount Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSM180D12P3C007 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.6V @ 50mA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
900pF @ 10V
Packaging
Bulk
Power - Max
880W
Operating Temperature
175°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
180A (Tc)