EDZVFHT2R5.6B
DigiKey Part Number
EDZVFHT2R5.6BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVFHT2R5.6BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVFHT2R5.6BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVFHT2R5.6B
Description
DIODE ZENER 5.61V 150MW EMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.61 V 150 mW ±2.13% Surface Mount EMD2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EDZVFHT2R5.6B Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2.5 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2.13%
Package / Case
Power - Max
150 mW
Supplier Device Package
EMD2
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms