CES-271911-158PM
DigiKey Part Number
2223-CES-271911-158PM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CES-271911-158PM
Description
SPEAKER 8OHM 1.5W TOP PORT 95DB
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose, Enclosure Included Speaker 1.5 W 600 Hz ~ 5 kHz Top Rectangular
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CES-271911-158PM Models
Category
Power - Rated
1.5 W
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Max
1.7 W
Series
Port Location
Top
Packaging
Tray
Shape
Rectangular
Part Status
Active
Material - Cone
Foam
Technology
Magnetic
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Type
General Purpose, Enclosure Included
Termination
Wire Leads with Connector
Frequency Range
600 Hz ~ 5 kHz
Size / Dimension
1.067" L x 0.756" W (27.10mm x 19.20mm)
Frequency - Self Resonant
750Hz
Height - Seated (Max)
0.510" (12.95mm)
Impedance
8 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - dBA
95.00
Distortion Rating
10% Max @ 1kHz, 1.5W, 100mm
Efficiency - Testing
1.5W/100mm