CES-803118-28PM
DigiKey Part Number
2223-CES-803118-28PM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CES-803118-28PM
Description
SPEAKER 8OHM 2W TOP PORT 100DB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose, Enclosure Included Speaker 2 W 200 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CES-803118-28PM Models
Category
Power - Rated
2 W
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Max
3 W
Series
Port Location
Top
Packaging
Bag
Shape
Rectangular
Part Status
Active
Material - Cone
Cloth
Technology
Magnetic
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Type
General Purpose, Enclosure Included
Termination
Wire Leads
Frequency Range
200 Hz ~ 20 kHz
Size / Dimension
3.150" L x 1.224" W (80.00mm x 31.10mm)
Frequency - Self Resonant
650Hz
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Impedance
8 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - dBA
100.00
Distortion Rating
5% Max @ 1KHz, 0.1M, 1V
Efficiency - Testing
2W/100mm