CFM-7015C-140-357-20
DigiKey Part Number
2223-CFM-7015C-140-357-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-7015C-140-357-20
Description
FAN AXIAL 70X15.5MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 70mm L x 70mm H omniCOOL™ Magnetic Sleeve 25.7 CFM (0.720m³/min) 3 Wire Leads
EDA/CAD Models
CFM-7015C-140-357-20 Models
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
35.7dB(A)
Series
Power (Watts)
3.12 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 70mm L x 70mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
15.50mm
Current Rating (Amps)
0.260A
Air Flow
25.7 CFM (0.720m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C