CMM-3729AB-38116-TR
DigiKey Part Number
102-5079-2-ND - Tape & Reel (TR)
102-5079-1-ND - Cut Tape (CT)
102-5079-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMM-3729AB-38116-TR
Description
MIC MEMS ANALOG OMNI -38DB
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Hz ~ 10 kHz Analog Microphone MEMS (Silicon) 1.6 V ~ 3.6 V Omnidirectional (-38dB ±1dB @ 94dB SPL) Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMM-3729AB-38116-TR Models
Category
S/N Ratio
57dB
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage - Rated
2 V
Series
Voltage Range
1.6 V ~ 3.6 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply
160 µA
Part Status
Active
Port Location
Bottom
Type
MEMS (Silicon)
Termination
Solder Pads
Output Type
Analog
Size / Dimension
0.148" L x 0.116" W (3.76mm x 2.95mm)
Direction
Omnidirectional
Height (Max)
0.047" (1.20mm)
Frequency Range
100 Hz ~ 10 kHz