PTN10-B25HB20
DigiKey Part Number
2223-PTN10-B25HB20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN10-B25HB20
Description
TRIMMER 25KOHM 0.15W PC PIN SIDE
Detailed Description
25 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
PTN10-B25HB20 Models
Category
Tolerance
±20%
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
25 kOhms
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)