PTN10-D100HB20
DigiKey Part Number
2223-PTN10-D100HB20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN10-D100HB20
Description
TRIMMER 100KOHM 0.15W PC PIN TOP
Detailed Description
100 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
PTN10-D100HB20 Models
Category
Tolerance
±20%
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
100 kOhms
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)