PTN10-E500HB20
DigiKey Part Number
2223-PTN10-E500HB20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN10-E500HB20
Description
TRIMMER 500KOHM 0.15W PC PIN TOP
Detailed Description
500 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
PTN10-E500HB20 Models
Category
Tolerance
±20%
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
500 kOhms
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)