TB006-508-08BE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 2,000
Datasheet
8 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
TB006-508-08BE
TB006-508-08BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB006-508-08BE
DigiKey Part Number
102-6197-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB006-508-08BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TB006-508-08BE Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.200" (5.08mm)
Current
12 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V