TBL002A-350-16GY-2GY
TBL002A-350-16GY-2GY
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBL002A-350-16GY-2GY
DigiKey Part Number
102-6378-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL002A-350-16GY-2GY
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 3.50,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole, Kinked Pin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBL002A-350-16GY-2GY Models
Category
Voltage
300 V
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Wire Gauge
20-24 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole, Kinked Pin
Packaging
Tray
Wire Termination
Screwless - Push Button Clamp
Part Status
Active
Features
Interlocking (Side), Push Button Actuated
Number of Levels
1
Color
Gray
Positions Per Level
16
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.138" (3.50mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mating Orientation
45° (135°) Angle with Board
Contact Material - Plating
Phosphor Bronze - Tin Plated
Current
2 A