SDL-108-T-11
DigiKey Part Number
SDL-108-T-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDL-108-T-11
Description
CONN RCPT .100" 16POS DUAL GOLD
Detailed Description
16 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
SDL-108-T-11 Models
Mounting Type
Through Hole
Active
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height
0.132" (3.35mm)
Contact Length - Post
0.108" (2.75mm)
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)