SDL-108-TT-10
DigiKey Part Number
SDL-108-TT-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDL-108-TT-10
Description
CONN RCPT .100" 16POS DUAL TIN
Detailed Description
16 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
EDA/CAD Models
SDL-108-TT-10 Models
Mounting Type
Through Hole
Insulation Height
0.122" (3.10mm)
Contact Length - Post
0.108" (2.75mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)