EKI10126 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 9,902
Datasheet
N-Channel 100 V 66A (Tc) 135W (Tc) Through Hole TO-220-3
EKI10126
DigiKey Part Number
EKI10126-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKI10126
Description
MOSFET N-CH 100V 66A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
88.8 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6420 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
135W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11.6mOhm @ 33A, 10V