SM2563C60B41
DigiKey Part Number
2300-SM2563C60B41-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM2563C60B41
Description
F2, 56 SQ., 1.8, BIPOLAR/SINGLE
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 200.0 Step 6 A 24VDC
Category
Step Angle
1.8°
Mfr
Torque - Holding (oz-in / mNm)
333 / 2350
Series
Size / Dimension
Square - 2.205" x 2.205" (56.00mm x 56.00mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.811" (20.60mm)
Type
Hybrid
Mounting Hole Spacing
1.856" (47.14mm)
Coil Type
Bipolar
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
24VDC
Coil Resistance
0.25 Ohms
Current Rating (Amps)
6 A