TCLAMP3602P.TCT
DigiKey Part Number
600-TCLAMP3602P.TTR-ND - Tape & Reel (TR)
600-TCLAMP3602P.TCT-ND - Cut Tape (CT)
600-TCLAMP3602P.TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCLAMP3602P.TCT
Description
TVS DIODE 36VWM 11.5VC SLF2010N5
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.5V Clamp 30A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SLF2010N5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCLAMP3602P.TCT Models
Category
Power - Peak Pulse
350W
Mfr
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
CAN
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2.6pF @ 1MHz
Type
Steering (Rail to Rail)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Unidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Package / Case
5-UFDFN
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.5V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30A (8/20µs)