IELK1-1-72-50.0-01-V
IELK1-1-72-50.0-01-V
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
IELK1-1-72-50.0-01-V
DigiKey Part Number
723-1167-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IELK1-1-72-50.0-01-V
Description
CIR BRKR 50A 240VAC 80VDC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Magnetic (Hydraulic Delay) 50A 240 V AC 80 V DC Lever Panel Mount
Category
Voltage Rating - AC
240 V
Manufacturer
Sensata-Airpax
Voltage Rating - DC
80 V
Series
Actuator Type
Lever
Packaging
Tray
Number of Poles
1
Part Status
Active
Illumination
None
Mounting Type
Panel Mount
Approval Agency
UL1077
Breaker Type
Magnetic (Hydraulic Delay)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
50A