10CPV120 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Sensata-Crydom
In Stock: 4
Datasheet
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
10CPV120
DigiKey Part Number
10CPV120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10CPV120
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 90-140V
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Category
Output Type
AC, Proportional Control
Mfr
Voltage - Input
0 ~ 5VDC
Series
Voltage - Load
90 V ~ 140 V
Packaging
Bulk
Load Current
10 A
Part Status
Obsolete
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C