DR2260D35V is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Sensata-Crydom
In Stock: 15
Datasheet
Similar
Crouzet
In Stock: 7
Datasheet
Solid State Contactor SPST-NO (1 Form A) 35 A 48 ~ 600V DIN Rail Screw Terminal
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
DR2260D35V
DigiKey Part Number
CC2270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR2260D35V
Description
RELAY, DIN RAIL 600V 35A ZC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DR2260D35V Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
AC, Zero Cross
Manufacturer
Sensata-Crydom
Load Current
35 A
Series
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Packaging
Bulk
Voltage - Load
48 ~ 600V