LS027B7DH01
DigiKey Part Number
425-2907-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LS027B7DH01
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT - 2.7"
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Reflective TFT - Monochrome Serial 2.7" (68.58mm) 400 x 240
Category
Viewing Area
58.80mm W x 35.28mm H
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Backlight
Without Backlight
Packaging
Tray
Dot Pixels
400 x 240
Part Status
Active
Interface
Serial
Display Type
TFT - Monochrome
Dot Pitch
0.15mm W x 0.15mm H
Display Mode
Reflective
Base Product Number
Diagonal Screen Size
2.7" (68.58mm)