3RA61202EB32
DigiKey Part Number
3473-3RA61202EB32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RA61202EB32
Description
DOL COMPACT STARTER 24V 8-32A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 24VAC/DC Supply 32A 690V Load
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Siemens
Voltage - Load
690V
Series
Current - Output
32A
Packaging
Box
Wattage - Load
14914 W
Part Status
Active
Voltage - Supply
24VAC/DC
Type
Module
Mounting Type
Chassis Mount
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C