3RT20161AN61
DigiKey Part Number
3473-3RT20161AN61-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT20161AN61
Description
CONTACTOR S00 9A 200VAC 1NO SCRW
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 9 A 200 ~ 220VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Siemens
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
170 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operate Time
35 ms
Coil Voltage
200 ~ 220VAC
Release Time
14 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Coil Power
26.4VA
Contact Rating (Current)
9 A