3RT20351AK60
DigiKey Part Number
3473-3RT20351AK60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT20351AK60
Description
CONTACTOR S2 40A 120VAC SCREW 1N
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 60 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
96 VAC
Operate Time
80 ms
Coil Voltage
120VAC
Release Time
18 ms
Coil Power
212VA
Contact Rating (Current)
60 A