3SE52120LB01
DigiKey Part Number
3473-3SE52120LB01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SE52120LB01
Description
SWITCH LIMIT 3PST 6A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch 3PST-2NC/1NO Chassis Mount
Category
Actuator Type
Round (Pin Plunger)
Manufacturer
Siemens
Mounting Type
Chassis Mount
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Ingress Protection
IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Operating Force
2039gf
Circuit
3PST-2NC/1NO
Mechanical Life
15,000,000 Cycles
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Electrical Life
100,000 Cycles
Current Rating (Amps)
6A (AC), 3A (DC)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC
120 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
24 V