MINT1150A2406K01
MINT1150A2406K01
DigiKey Part Number
271-2837-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINT1150A2406K01
Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
MINT1150A2406K01 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
89%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
4.17 A