SLE48S2403F01
DigiKey Part Number
271-SLE48S2403F01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLE48S2403F01
Description
AC DC ADAPTOR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 48 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
SL POWER / Advanced Energy
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C6, IEC 320-C14, IEC 320-C18
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.80" L x 2.01" W x 1.24" H (122.0mm x 51.0mm x 31.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, CSA, cULus, cURus, GS, KC, TUV, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
4A
Base Product Number
Power (Watts)
48 W