GBJ15005
DigiKey Part Number
1655-GBJ15005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBJ15005
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 15A GBJ
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 50 V Through Hole GBJ
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 7.5 A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 50 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Package / Case
4-ESIP
Voltage - Peak Reverse (Max)
50 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
15 A