S3D20065G
DigiKey Part Number
1655-S3D20065GTR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-S3D20065GCT-ND - Cut Tape (CT)
1655-S3D20065GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S3D20065G
Description
DIODE SIL CARB 650V 20A TO2632
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 20A Surface Mount TO-263-2
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 650 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
1450pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-263-2
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 20 A