BTA12-800CWRG
DigiKey Part Number
497-7186-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA12-800CWRG
Description
TRIAC ALTERNSTR 800V 12A TO220AB
Detailed Description
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 12 A Through Hole TO-220AB Insulated
EDA/CAD Models
BTA12-800CWRG Models
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
120A, 126A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Supplier Device Package
TO-220AB Insulated
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V