BTA16-600BWRG is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 16,029
Datasheet
Similar
WeEn Semiconductors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
WeEn Semiconductors
Littelfuse Inc.
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 16 A Through Hole TO-220
BTA16-600BWRG
DigiKey Part Number
497-3122-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA16-600BWRG
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BTA16-600BWRG Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
160A, 168A
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V