BTA26-800BWRG
DigiKey Part Number
497-4172-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA26-800BWRG
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 25A TOP3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 25 A Through Hole TOP3
EDA/CAD Models
BTA26-800BWRG Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
250A, 260A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
75 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TOP-3 Insulated
Current - On State (It (RMS)) (Max)
25 A
Supplier Device Package
TOP3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V