BTB08-800CWRG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 8 A Through Hole TO-220
BTB08-800CWRG
DigiKey Part Number
497-BTB08-800CWRG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTB08-800CWRG
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BTB08-800CWRG Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
80A, 84A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.2 V