BTB08-800TWRG
DigiKey Part Number
497-12446-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTB08-800TWRG
Description
TRIAC SENS GATE 800V 8A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 800 V 8 A Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTB08-800TWRG Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
5 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
10 mA
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
80A, 84A