BTB24-800BRG
DigiKey Part Number
497-2429-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTB24-800BRG
Description
TRIAC 800V 25A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 800 V 25 A Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
BTB24-800BRG Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
80 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Voltage - Off State
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
25 A
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
250A, 260A