L78L12ACZ
DigiKey Part Number
497-2955-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L78L12ACZ
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L78L12ACZ Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
6.5 mA
Packaging
Bulk
PSRR
42dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V