L78L15ABUTR
DigiKey Part Number
497-7769-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-7769-1-ND - Cut Tape (CT)
497-7769-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L78L15ABUTR
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA SOT89-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89-3
EDA/CAD Models
L78L15ABUTR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
6.5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
39dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V