LDLN015PU28R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LDLN015PU28R |
Description | IC REG LINEAR 2.8V 150MA 6-DFN |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-DFN (2x2) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LDLN015PU28R Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 60 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 120 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | PSRR 92dB ~ 50dB (1kHz ~ 100kHz) |
Part Status Obsolete | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V | Supplier Device Package 6-DFN (2x2) |
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 150mA | Base Product Number |