SMA6J33A-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMA6J33A-TR |
Description | TVS DIODE 33VWM 60.8VC DO214AC |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 60.8V Clamp 57A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SMA6J33A-TR Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 57A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 600W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Surface Mount |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case DO-214AC, SMA |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 60.8V |