STD17NF03LT4
DigiKey Part Number
497-3155-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-3155-1-ND - Cut Tape (CT)
497-3155-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD17NF03LT4
Description
MOSFET N-CH 30V 17A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 17A (Tc) 30W (Tc) Surface Mount DPAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6.5 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
320 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
30W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
50mOhm @ 8.5A, 10V