STF14NM50N
DigiKey Part Number
497-12569-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STF14NM50N
Description
MOSFET N-CH 500V 12A TO220FP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 12A (Tc) 25W (Tc) Through Hole TO-220FP
EDA/CAD Models
STF14NM50N Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
27 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
816 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
25W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
320mOhm @ 6A, 10V