STGFW40H65FB
DigiKey Part Number
497-STGFW40H65FB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGFW40H65FB
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO-3PF-3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 62.5 W Through Hole TO-3PF-3
EDA/CAD Models
STGFW40H65FB Models
Category
Switching Energy
498µJ (on), 363µJ (off)
Packaging
Tube
Gate Charge
210 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
40ns/142ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
400V, 40A, 5Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-3PF-3
Power - Max
62.5 W