STGW40H120F2
DigiKey Part Number
497-STGW40H120F2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW40H120F2
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 80A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 80 A 468 W Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGW40H120F2 Models
Category
Switching Energy
1mJ (on), 1.32mJ (off)
Manufacturer
STMicroelectronics
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
158 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
18ns/152ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
600V, 40A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.6V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
468 W